آشنایی با دستگاه خودپرداز (ATM) و کسب درآمد امن و بدون ریسک

زمستان 1398

در یک نگاه دستگاه خودپرداز یک دستگاه الکترومکانیکی است که صرفاً با هدف به کارگیری در بانکداری الکترونیک اختراع و مورد استفاده قرار گرفت. خودپرداز Automated Teller Machine که در برخی مراکز زودپرداز، عابر بانک و آنی بانک هم نامیده شده، دستگاهی است که به مشتریان بانک این امکان را می‌دهد که در هر زمان دلخواه به وسیله قرار دادن کارت خاصی در دستگاه و وارد کردن یک گذرواژه از حساب خود پول دریافت کرده یا موجودی حساب بانکی خود را بررسی و یا سایر عملیات مرتبط را بانجام رسانند.

ورود خودپرداز به ایران
شرایط و نحوه سوددهی
سودآوری دستگاه های ATM
تنوع دستگاه های ATM
پول‌گذاری و تامین امنیت
مزایا و معایب
آمار و تراکنش ها

ورود خودپرداز به ایران

اولین دستگاه‌های خودپرداز آفلاین در ایران در دهه۵۰ وارد ایران شد. ۱۶ بهمن ۱۳۵۱ روزنامه کیهان نوشت «اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری شروع به کار کرد.» این دستگاه، در ایران به‌وسیله بانک بیمه بازرگانان و در شهر تهران راه‌اندازی شد. ایران، در آن زمان (سال ۱۳۵۱) نخستین کشور خاورمیانه بود که باجه اتوماتیک کامپیوتری بانکداری در آن آغاز به کار می‌کرد. بانک سپه نیز هم‌زمان اقدام به خرید چند دستگاه خودپرداز از مدل Chubb MD2 کرده بود که چون وچرهای یکبار مصرف (مثل کارت‌های هدیه امروزی) و البته فقط برای یک تراکنش در اختیار مشتریان قرار می‌گرفت و مشتری می‌توانست برای دریافت یک پاکت حاوی ۱۰۰۰ تومان وجه نقد این وچر را مورد استفاده قرار دهد مورد استقبال واقع نشد و مدیران بانک به توسعه شبکه پرداخت الکترونیکی خود در آن زمان نپرداختند. پس از آن و در سال۱۳۷۰ معادل ۱۹۹۱ میلادی شرکت «ایران ارقام» موفق به ورود ۱۰ دستگاه خودپرداز ان سی آر شد.

شرکت بانکداری الکترونیک رابین (گروه پارس رابین) به عنوان مجری طرح توسعه خودپرداز های بانک و موسسات مالی درکشور این فرصت را برای هموطنان محترم فراهم آورده تا با مشارکت در طرح توسعه خودپرداز، با بانک ها و موسسه مالی اعتباری شریک شوند و راهی نوین برای کسب درآمدی مطمئن به دست آورند.

شرایط خرید خودپرداز

از آنجا که به هر خودپرداز بابت کارکرد و میزان برداشت وجه آن کارمزدی تعلق می‎گیرد و در حقیقت موجب کسب درآمد می شود، شهروندان می توانند با تامین دستگاه و اتصال آن به شبکه شتاب در این درآمد با بانک سهیم شوند. که در اینصورت تامین و شارژ کاست دستگاه و پول گذاری آن به عهده مشتری می باشد.